Daruri din partea Episcopiei de Bălţi pentru bolnavii de Covid din Bălţi

 

Vineri, 30 octombrie 2020, PS Antonie, Episcop de Bălţi, însoţit de PC părinte Valeriu Cernei, vicar administrativ al Episcopiei de Bălţi, PC părinte Florentin Doboşeriu, consilier economic al Episcopiei de Bălţi şi PC părinte Dorian Revenco, a făcut o vizită la Spitalul Clinic din Bălţi (director Serghei Rotari).

Clericii Episcopiei de Bălţi au adus în dar pentru pacienţii din Secţia de Infecţioase mere, apă, covrigi, pesmeţi ş. a.

PS Antonie a spus că în felul acesta clericii Episcopiei de Bălţi au dorit să transmită un mesaj de încurajarea pentru pacienţi şi să mulţumească medicilor pentru jertfa lor. PS Antonie a menţionat că merele reprezintă darul unui bun creştin pe nume Vasile Eftodi din satul Ocolina, Soroca.

Domnul doctor Veaceslav Novac, Şeful Secţiei de Boli Infecţioase a Spitalului Clinic din Bălţi, a mulţumit pentru daruri şi a transmis un îndemn la precauţie faţă de propria sănătate şi sănătatea celor din jur în contextul noii boli molipsitoare.

În Secţia de Boli Infecţioase a Spitalului Clinic din Bălţi sunt internaţi 60 de bolnavi diagnosticaţi cu Covid.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi