PS Antonie: „Sfinţii ne descoperă chemarea noastră spre viaţa veşnică”

 

Duminică, 8 noiembrie 2020, ziua când creştinii ortodocşi, care respectă sărbătorile după calendarul neîndreptat (stilul vechi), au prăznuit pe Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” din Voloviţa, Soroca (preot paroh - PC părinte Florentin Constantin Doboşeriu, consilier eparhial).

În cuvântul său PS Antonie s-a referit viaţa Sfântului Mare Mucenic Dimitrie şi la activitatea părintelui Florentin Constantin în calitate de paroh şi de consilier al Episcopiei de Bălţi.

Referindu-se la rolul sfinţilor în viaţa creştinului, PS Antonie, între altele, a menţionat: „Sfinţii ne descoperă chemarea noastră spre viaţa veşnică, spre Împărăţia lui Dumnezeu. Sfinţii ne învaţă şi ne arată cum să câştigăm viaţa veşnică. Ei sunt modele de vieţuire şi de mărturisire a credinţei în Domnul nostru Iisus Hirstos, credinţa care ne asigură viaţa veşnică”. „Să cinstim sfinţii şi să ne asemănăm cu ei, pentru a avea parte de fericirea lor”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie a apreciat activitatea părintelui Florentin Constantin în calitatea de slujitor al altarului şi de consilier al Episcopiei de Bălţi, mulţumindu-i pentru osteneală şi jertfă.

Părintele Florentin Constantin, la rândul său, a mulţumit pentru vizită şi binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii din Voloviţa şi cu alte ocazii.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea, pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi