PS Antonie a înmânat tinerilor din Bălţi bursele „Mitropolit Visarion Puiu”

 Joi, 12 noiembrie 2020, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a înmânat, în incinta Bibliotecii Ştiinţifice a Universităţii de Stat „Alecu Russo” din Bălţi, tinerilor studenţi şi liceeni de la instituţiile de învăţământ din Bălţi, cele unsprezece burse „Mitropolit Visarion Puiu” ale Episcopiei de Bălţi. PS Antonie a menţionat că „prin aceste burse Episcopia de Bălţi vrea să susţină tinerii care doresc să înveţe, dar care poate, din anumite motive, întâmpină greutăţi materiale”. „Bursa „Mitropolit Visarion Puiu”, în valoare de 850 de lei, care va fi oferită lunar, este destinată studenţilor şi elevilor de la instituţiile de învăţământ din jurisdicţia Episcopiei de Bălţi, care sunt harnici la învăţătură şi provin din familii cu venituri mici. Pentru anul de învăţământ 2020-2021, Episcopia de Bălţi acordă unsprezece burse”, a spus ierarhul Episcopiei de Bălţi. Prezentă la înmânarea burselor, dna conf. univ. dr. Lidia Pădureac, prim – prorectorul Universităţii de Stat „Alecu Russo” din Bălţi pentru activitatea didactică, a apreciat gestul Episcopiei de Bălţi de a veni în ajutorul tinerilor dornici să studieze, menţionând şi buna colaborare dintre Universitatea „Alecu Russo” din Bălţi şi Episcopia de Bălţi. Dl. Anatol Moraru, directorul Liceului Pedagogic „Ion Creangă” din Bălţi, prezent şi domnia sa la momentul înmânării burselor, a menţionat că sprijinul acordat de Episcopia de Bălţi este binevenit mai ales în aceste timpuri când multe familii se confruntă cu greutăţi de ordin material şi sunt nevoite să facă faţă necesităţilor de a întreţine elevi şi studenţi la şcoală. Cuvinte de mulţumire la adresa Episcopiei de Bălţi au avut şi tinerii beneficiari ai bursei „Mitropolit Visarion Puiu”. Bursele „Mitropolit Visarion Puiu” şi „Mecena Vasile Stroescu” ale Episcopiei de Bălţi au fost instituite la propunerea Preasfinţitului Antonie şi aprobate de Permanenţa Consiliului Eparhial al Episcopiei de Bălţi în luna septembrie 2020, în contextul Anului Omagial al Pastoraţiei Părinţilor şi Copiilor şi Anul Comemorativ al Filantropilor Ortodocşi Români declarat în cadrul Patriarhiei Române. Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi