Daruri pentru profesorii pensionari de la Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălţi

Vineri, 13 noiembrie 2020, PS Antonie, Episcop de Bălţi, însoţit de PC părinte Valeriu Cernei, vicar administrativ al Episcopiei de Bălţi şi PC părinte Dorian Revenco, a făcut o vizită la Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălţi. Clericii Episcopiei de Bălţi au dus în dar 20 de pachete cu diferite produse (alimentare şi igienice) pentru profesorii pensionari ai acestei instituţii de învăţământ superior. Produsele au fost oferite de magazinul Global Store. PS Antonie, între altele, a spus: „Am dorit ca aceste produse să le aducem, aici, pentru profesorii instituţiei dumneavoastre, cei care toată viaţa au ars asemenea unor făclii şi au dăruit cunoştinţele lor generaţiilor de studenţi. În felul acesta vrem să le mulţumim şi noi pentru munca lor jertfelnică. Ne bucurăm că putem să facem asemenea gesturi pentru profesorii de la Universitatea de Stat „Alecu Russo”. Doamna conf. univ. dr. Lidia Pădureac, prim – prorectorul Universităţii de Stat „Alecu Russo” din Bălţi a mulţumit pentru daruri şi a menţionat că „este un gest frumos şi necesar din partea Episcopiei de Bălţi pentru profesorii care sunt la pensie”. „Toate produsele vor ajunge la profesorii noştri. Mulţumim Episcopiei de Bălţi că este alături de studenţii şi de pensionarii noştri”, a mai menţionat dna prorector. Pentru anul de învăţământ 2020-2021, Episcopia de Bălţi acordă patru burse „Mitropolit Visarion Puiu” pentru studenţii de la Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălţi.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi