PS Antonie: „Îngerul păzitor se îndepărtează de om, dacă omul nu face voia lui Dumnezeu”

Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, ziua prăznuirii Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil (stil vechi), PS Antonie, Episcop de Bălţi a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din satul Lipnic, raionul Ocniţa (preot paroh Ioan Rusu), cu ocazia sărbătoririi hramului acestei localităţi.

PS Antonie în cuvântul său s-a referit la Sfinţii Îngeri şi locul lor în creaţie şi rolul îngerilor în viaţa creştinului. Vorbind despre îngerul păzitor, PS Antonie, între altele, a spus: „Din marea Sa grijă pentru om, pentru a-l proteja, a-l apăra şi ajuta, Dumnezeu a rânduit pentru fiecare om un înger păzitor. Primeşte omul îngerul la botez. Acest înger se află în preajma omului toată viaţa. Condiţia este ca omul să rămână în lumina faptelor bune, să iubească pe semeni şi pe Dumnezeu, prin a îndeplini voia Lui. Îngerul păzitor se îndepărtează de om, dacă omul nu face voia lui Dumnezeu. Fapta rea a omului îndepărtează pe înger. De ce? Pentru că păcatul este întuneric, iar îngerul care este lumină nu rămâne lângă întuneric”. „Să ne străduim să facem faptele luminii, pentru ca îngerul Domnului să fie cu noi toată viaţa”, a îndemnat PS Antonie.

După Sfânta Liturghie a fost oficiat un Te-Deum de mulţumire pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra familiei părintelui Ioan şi asupra comunităţii ortodoxe din istorica localitate Lipnic.

PS Antonie a apreciat activitatea pastoral-misionară a părintelui Ioan şi l-a gratificat cu distincţia bisericească „Crucea cu pietre scumpe”, mulţumindu-i pentru implicarea activă în viaţa Episcopiei de Bălţi.

PS Antonie a dăruit creştinilor prezenţi la slujbă iconiţe cu chipul Maicii Domnului.

Părintele Ioan i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită, binecuvântare arhierească şi pentru decoraţie, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi sa mai vină la Lipnic şi cu alte ocazii.

Istoric: Lipnicul a rămas în istorie prin biruinţa lui Ştefan cel Mare asupra tătarilor Hoardei de Aur în ziua de 20 august 1470. Biserica din Lipnic a fost construită în anul 1863. În timpul regimului sovietic, sfântul locaş nu a fost închis. Ultimii 25 de ani la Lpnic a păstorit părintele Victor Rusu, care a trecut la cele veşnice la 17 aprilie 2014. În data de 7 mai 2014 la Lipnic păstoreşte părintele Ioan Rusu, fiul părintelui Victor.