PS Antonie: „O inimă luminată de dragostea lui Dumnezeu uşor se jertfeşte pentru semenul său”

Duminică, 29 noiembrie 2020, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, rn. Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

În cuvântul său rostit după Sfânta Liturghie, Preasfinţitul Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XXV-a după Rusalii.

Vorbind despre virtutea milosteniei, PS Antonie, între altele, a spus: „Vedem din Evanghelia de astăzi ce preţ are virtutea milosteniei. Mântuitorul îi arată învăţătorului de lege ce are de făcut ca să moştenească viaţa veşnică - îi pune în faţă fapta samarineanului, care a arătat dragoste şi compasiune celui căzut între tâlhari. Iubirea aproapelui, milostenia, ne duce spre viaţa veşnică. Mai vedem din Evanghelia de astăzi că virtutea milosteniei nu ţine de etnie, de pregătire intelectuală sau de rangul social, ci de starea inimii. O inimă iubitoare uşor face fapte de milostenie. O inimă luminată de dragostea lui Dumnezeu uşor se jertfeşte pentru semenul său. În inima iubitoare este prezent tainic Dumnezeu. De aceea cel care face milostenie, care arată bunătate faţă de semenii săi, se aseamănă cu Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este bun”.

„Să cerem în rugăciunile noastre Bunului Dumnezeu să alunge egoismul, răutatea sau urmele invidiei din inima noastră, să o lumineze, pentru a putea lucra faptele milosteniei jertfelnice aducătoare de speranţă semenilor şi de bucurie şi sănătate duhovnicească sufletelor noastre”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea, pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.