PS Antonie: „Maica Domnului este aproape de toţi care o chemă, cu smerenie, în ajutor”

Vineri, 4 decembrie 2020, dată la care creştinii ortodocşi, care ţin sărbătorile după calendarul neîndreptat (stil vechi), au prăznuit Intrarea Maicii Domnului în biserică, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Chetrosu, rn. Drochia (preot paroh Ion Codreanu).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la cinstirea Maicii Domnului în cultul ortodox. Vorbind despre ajutorul Maicii Domnului dat celor care i se roagă ei, PS Antonie, între altele, a spus: „Dacă ne rugăm cu multă credinţă, Maica Domnului nu ne lasă fără răspuns. Ea este mijlocitoarea noastră insistentă la Fiul Său şi Dumnezeul nostru, dacă noi o chemăm în rugăciunile noastre fierbinţi. Ea este mângâietoarea noastră. Maica Domnului este aproape de toţi care o chemă, cu smerenie, în ajutor. Noi, ortodocşii, suntem bogaţi pentru că o avem pe Maica Domnului”.

„Să o cinstim pe Maica Domnului, să păstrăm credinţa noastră ortodoxă, credinţă care ne asigură viaţa veşnică”, a mai spus PS Antonie.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea, pe cei prezenţi, în contextul noii boli de Covid-19, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.