PS Antonie: „Adevărata bucurie o dă sufletului numai Dumnezeu”

Duminică, 13 decembrie 2020, ziua când creştinii ortodocşi, care respectă sărbătorile după calendarul neîndreptat (stil vechi), au cinstit pe Sfântului Apostol Andrei cel Întâi chemat, Ocrotitorul României, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, rn. Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

În cuvântul său rostit după Sfânta Liturghie, Preasfinţitul Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XXX-a după Rusalii şi la misiunea de propovăduire a Sfintei Evanghelii de către Sfântului Apostol Andrei.

Vorbind despre bucuria sufletului, PS Antonie, între altele, a spus: „Dregătorul din Evanghelia de astăzi era bogat, avea multe lucruri materiale, dar nu era mulţumit, avea o insatisfacţie în sufletul său. Simţea o lipsă, simţea un gol. Înţelegea că bogăţia pe care o adunase în jurul său nu-i asigura viaţa veşnică şi nu-i poate umple golul din suflet. Înţelege că mai trebuia să facă ceva. Avea bogăţii dar sufletul său nu se bucura, pentru că adevărata bucurie o dă sufletului numai Dumnezeu. Izvorul bucuriei şi a luminii sufleteşti este Dumnezeu. De aceea dregătorul se apropie de Iisus şi-L întreabă: „Ce să fac ca să moştenesc viaţa de veci?”. Simţea că Iisus îi va da răspunsul pe care îl căuta. Şi Iisus, ca un doctor iscusit de suflete şi cunoscător al inimii omului, îi descoperă cauza lipsei bucuriei sufleteşti – ataşamentul în exces de bogăţiile sale şi îi recomandă să se despartă de ele. Recomandarea îi trezeşte dregătorului o tristeţe adâncă. Şi motivul tristeţii, aflăm din Evanghelie, sunt bogăţiile sale. În inima sa avea un idol ascuns – bogăţia materială”. „Să cerem ajutorul lui Dumnezeu ca să nu ne prindă bogăţia materială în mrejele sale şi să ne dăruiască bucuria sufletească prin prezenţa Sa în inimile noastre”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie a felicitat pe toţi care poartă numele de Andrei şi Andreea, dorindu-le sănătate şi ajutor de la Domnul în creşterea lor duhovnicească.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea,  pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.