PS Antonie: „Întâlnirea cu Mântuitorul ne vindecă de gârbovirea trupească şi spirituală”

Duminică, 20 decembrie 2020, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Serghie de Radonej” din localitatea Vărvăreuca, raionul Floreşti (preot paroh Serghei Bârlădeanu).

După Sfânta Liturghie a fost oficiat un Te-Deum de mulţumire pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu peste familia părintelui Serghei şi pentru sănătatea ctitorilor sfântului locaş din Vărvăreuca.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XXVII-a după Rusalii. Vorbind despre gârbovirea spirituală, PS Antonie, între altele a spus: „Avem o gârbovire trupească, cum am văzut în Evanghelia de astăzi şi cum poate întâlnim cazuri şi în viaţa de zi cu zi, dar avem şi o gârbovire spirituală. Dacă gârbovirea trupească nu ne permite să vedem înaltul cerului, gârbovirea spirituală nu lasă să vedem lucrarea lui Dumnezeu în creaţia Sa. Dacă gârbovirea trupească o poate observa fiecare om, gârbovirea spirituală o vedea doar Dumnezeu. Cea mai gravă din cele două stări de gârbovire este cea spirituală. Acesta ne separă de Dumnezeu. Vedem din Evanghelie că femeia gârbovă este vindecată de Iisus, care vine în zi de sâmbătă în sinagogă. El este cel care dă vindecare, El este Doctorul sufletelor şi al trupurilor noastre, iar întâlnirea cu Mântuitorul ne vindecă de gârbovirea trupească şi spirituală”. „Să rugăm pe Bunul Dumnezeu să ne vindece de gârbovirea spirituală, gârbovire care ne desparte de Dumnezeu, izvorul vieţii veşnice”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a mulţumit părintelui Serghei pentru activitatea pastoral-misionară, dorindu-i şi în continuare ajutor de la Domnul în activitatea sa.

Părintele Serghei i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii din Vărvăreuca.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea, pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare

Comunitatea „Sfântul Serghie de Radonej” din satul Vărvăreuca , raionul Floreşti a fost înregistrată în anul 2012. La 28 noiembrie 2013 a fost pusă prima piatra de temelie. La slujba de punere a pietrei de temelie a participat PC preot Ioan Cosoi, vicar administrativ al Arhiepiscopiei Chişinăului şi PC preot mitrofor Valeriu Cernei, vicar administrativ al Episcopiei de Bălţi. În ziua de 18 iulie 2014, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului a oficiat prima slujbă arhierească în mijlocul comunităţii „Sfântul Serghie de Radonej” din satul Vărvăreuca , raionul Floreşti.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălți