PS Antonie: „Invitaţia de a merge la biserică este invitaţia de a ne întâlni cu Dumnezeu”

Duminică, 27 decembrie 2020, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, rn. Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

În cuvântul său rostit după Sfânta Liturghie, Preasfinţitul Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XXVIII-a după Rusalii. Vorbind despre invitaţia pe care ne-o face Bunul Dumnezeu de a moşteni viaţa veşnică, PS Antonie, între altele, a spus: „Toţi invitaţii la cină au motivat lipsa lor prin faptul că au alte griji: unul avea un ogor de cercetat, altul trebuia să încerce cele cinci perechi de boi pe care le cumpărase, iar cel de-al treilea se căsătorise. Chiar dacă cei invitaţi au refuzat, cina a avut loc pentru că stăpânul a dat ordin să fie invitaţi la masă cei din pieţe şi uliţe şi cei de pe drumuri şi de pe la garduri.

Invitaţia la cină este invitaţia la Sfânta Euharistie, este invitaţia de fi prezenţi la sfânta biserică în zile de duminică şi de sărbătoare. Şi Cina are loc indiferent care este răspunsul omului. Deseori omul fiind prins în mrejele celor materiale, nu răspunde acestei invitaţii şi ratează ocazia de se întâlni cu Stăpânul, de a se bucura de prezenţa Sa. Grija de cele materiale şi trecătoare ne poate împiedica să urmăm Lumina, rămânând în întunericul absenţei lui Dumnezeu. Invitaţia de a merge la biserică este invitaţia de a ne întâlni cu Dumnezeu, este invitaţia de a ne împărtăşi de prezenţa Lui, este invitaţia de ne împărtăşi de Lumină, este invitaţia de a ne pregăti pentru viaţa veşnică”. „Să răspundem chemării lui Dumnezeu şi să folosim orice ocazie de ne apropia de El, Cel care este izvorul vieţii şi al fericirii veşnice”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea, pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.