PS Antonie: „Către întâlnirea cu Pruncul Iisus suntem chemaţi să venim cu haina sufletului primenită”

 

Duminică, 3 ianuarie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” din Voloviţa, Soroca (preot paroh - PC părinte Florentin Constantin Doboşeriu, consilier eparhial).

În cuvântul său PS Antonie s-a referit textul Evangheliei din Duminica dinaintea Naşterii Domnului (a Sfinţilor părinţi după trup a Domnului). Vorbind despre pregătirea omenirii pentru primirea Mântuitorului şi pregătirea fiecărui creştin pentru marea Sărbătoare a Naşterii Domnului, PS Antonie, între altele, a menţionat: „Care este trăirea noastră de Praznicul Naşterii Domnului? Întâlnirea tainică în sufletul nostru cu Mântuitorul. Oferirea unui spaţiu în inima noastră. Către întâlnirea cu Pruncul Iisus suntem chemaţi să venim cu haina sufletului primenită. De aceea, Părinţii Bisericii au rânduit o perioadă de post, când suntem chemaţi să intensificăm rugăciunea, renunţam la anumite alimente, înmulţim faptele bune, pentru a aduce bucurii celor trişti, ne mărturisim, ne împărtăşim cu Sfintele Taine, ne străduim să fim mai buni şi facem daruri celor dragi. Făcând toate acestea haina sufletului nostru se luminează. Şi în această stare de lumină suntem chemaţi să-L primim pe Pruncul Iisus”. „Să folosim timpul rămas până la marele Praznic al Naşterii Domnului pentru a ne pregăti pentru întâlnirea cu Pruncul Iisus”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea, pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi