Naşterea Domnului la parohia Voloviţa, Soroca

Joi, 7 ianuarie 2021, ziua când creştinii, care ţin sărbătorile pe stilul vechi, au prăznuit Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” din Voloviţa, Soroca (preot paroh - PC părinte Florentin Constantin Doboşeriu, consilier eparhial).

Scrisoarea pastorală chiriarhală la Praznicul Naşterii Domnului a fost citită, cu binecuvântarea PS Antonie, de către PC părinte arhidiacon Marius-Mihai Anton.

PS Antonie a felicitat pe toţi cei prezenţi cu sărbătoarea Naşterii Domnului, a mulţumit pentru colinde şi a împărţit jucării colindătorilor celor mici. PS Antonie a mai menţionat că jucăriile reprezintă darurile unei familii de buni creştini, care a dorit să-şi păstreze anonimatul şi a îndemnat pe toţi să trăiască bucuria marelui Praznic, dăruind bunătate şi căldură sufletească.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi