PS Antonie: „Doar timpul petrecut cu Dumnezeu este timp sfinţit”

Joi, 14 ianuarie 2021, ziua când creştinii care respectă sărbătorile pe stil vechi, au prăznuit Tăierea împrejur cea după trup a Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos, au cinstit pe Sfântul Vasile cel Mare şi au sărbătorit anul nou civil, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din satul Lipnic, raionul Ocniţa (preot paroh Ioan Rusu).

În cuvântul său rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la Tăierea împrejur cea după trup a Domnului, la Sfântul Vasile cel Mare şi la Anul Nou civil pe stil vechi.

Vorbind despre timpul vieţii omului, PS Antonie, între altele, a spus: „Timpul vieţii noastre este darul lui Dumnezeu. Rostul timpului vieţii omului este pentru a-L căuta pe Dumnezeu, pentru a se pregăti de viaţa veşnică. Doar timpul petrecut cu Dumnezeu este timp sfinţit. Timpul folosit în mod egoist este timp pierdut. Când suntem în rugăciune, participăm la sfintele slujbe ale Bisericii, facem fapte bune este timpul petrecut cu Dumnezeu. Timpul petrecut cu Dumnezeu, aici, pe pământ este timpul pe care îl luăm cu noi în veşnicie sub formă de lumină”.

„Să petrecem mai mult timp cu Dumnezeu pentru a lua mai mult timp cu noi în veşnicie”, a îndemnat PS Antonie.

Ierarhul Episcopiei de Bălţi i-a felicitat, cu ocazia sărbătoriri zilei onomastice, pe toţi cei care poartă numele de Vasile, Vasilica şi Vasilisa şi derivatele din aceste nume.

Conform tradiţiei străbune creştineşti, PS Antonie împreună cu părintele Ioan i-au semănat cu boabe de grâu şi porumb pe creştinii prezenţi în sfântul locaş, urându-le sănătate şi un an îmbelşugat cu roade spirituale şi materiale. Clericii, la rândul lor, au fost semănaţi de către creştini.

Părintele Ioan i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească la început de an nou calendaristic, pe stilul vechi, şi l-a invitat pe ierarh să mai vină în mijlocul comunităţii pe care o păstoreşte şi cu alte ocazii.