Poetul naţional Mihai Eminescu omagiat la Bălţi

Vineri, 15 ianuarie 2021, de Ziua Culturii Române şi cu ocazia implinirii a 171 de ani de la naşterea poetului român Mihai Eminescu, Preasfințitul Antonie, Episcop de Bălți, împreună cu un sobor de preoți, a oficiat o slujbă de pomenire pentru sufletul marelui poet la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, rn. Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

După slujba de pomenire, PS Antonie, împreună cu soborul de preoţi, a depus flori la bustul lui Eminescu de pe Aleea Clasicilor din Bălți.

Pe Aleea Clasicilor din Bălți personalitatea poetului Mihai Eminescu a fost evocată de către Excelența Sa, domnul Petrișor Ionel Dumitrescu, Consulul General al României la Bălți, doamna conf. univ. dr. Lidia Pădureac, prim – prorectorul Universităţii de Stat „Alecu Russo” din Bălţi pentru activitatea didactica, doamna Lilia Ababii,Coordonatorul Centrului de Informare al României din cadrul Universităţii de Stat „Alecu Russo” din Bălţi, PS Antonie, Episcop de Bălţi ş.a. PS Antonie a vorbit despre religiozitatea lui Mihai Eminescu, aducând argumente că poetul naţional a fost un bun creştin ortodox.

Evenimentul a fost organizat de AO "Asociația pentru Conservarea Patrimoniului Cultural" din Bălţi, (preşedinte Mihai Verhoveţchi) şi a inclus şi un medalion artistic.