PS Antonie: „Pocăinţa reface legătura cu Dumnezeu şi dăruieşte viaţă veşnică”

Duminică, 17 ianuarie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, rn. Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

În cuvântul rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la pericopa evanghelică din Duminica dinaintea Botezului Domnului. Vorbind despre pocăinţă, PS Antonie, între altele, a spus: „Din Evanghelie aflăm că Ioan Botezătorul boteza în pustie, propovăduind botezul pocăinţei întru iertarea păcatelor. Pocăinţa iată păcatele. Păcatele îndepărtează pe om de Dumnezeu, iar pentru a se apropia de Dumnezeu omul are nevoie de mărturisirea păcatelor, are nevoie de pocăinţă. Pocăinţa reface legătura cu Dumnezeu şi dăruieşte viaţă veşnică”.

„Să căutăm pe Dumnezeu, izvorul vieţii şi al fericirii, încercând să refacem legătura, dacă cumva prin viaţa noastră ne-am îndepărtat de El”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea,  pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.