PS Antonie: „Agheasma Mare dă sănătate sufletului şi trupului omului şi naturii înconjurătoare”

Luni, 18 ianuarie 2021, în ajunul Bobotezei (stil vechi), PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia la biserica „Sfântul Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” din Voloviţa, Soroca (preot paroh - PC părinte Florentin Constantin Doboşeriu, consilier eparhial). După Sfânta Liturghie, PS Antonie a oficiat slujba de sfinţire a apei - Agheasma Mare.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la ziua de dinaintea marelui Praznic a Botezul Domnului, când, după rânduiala Sfinţilor Părinţi este zi de post şi la folosul Agheasmei Mari pentru viaţa creştinului. Vorbind despre Agheasma Mare, PS Antonie, între altele, a spus: „Slujba Agheasmei Mari se oficiază în Biserica Ortodoxă în ajunul Praznicului Bobotezei şi în ziua Praznicului. De două ori pe an. Agheasma din aceste două zile, ca şi putere sfinţitoare, este aceeaşi. Conform tradiţiei se obişnuieşte să se meargă la un izvor, la o fântână, dar slujba sfinţirii se poate oficia şi în incita sfântului locaş sau în curtea bisericii, unde sunt aşezate vase curate pline cu apă. Creştinul ortodox cunoaşte folosul Agheasmei Mari, de aceea fiecare creştin se străduie să aibă Agheasmă Mare în casa sa. Agheasma Mare se bea la momente rânduite de Biserică spre folosul duhovnicesc al creştinului, iar creştinul foloseşte Agheasmă Mare şi la curăţirea spirituală a spaţiului unde activează- casa, gospodăria, dar şi la sfinţirea naturii înconjurătoare. Creştinul ortodox ştie că Agheasma Mare dă sănătate sufletului şi trupului omului şi naturii înconjurătoare”.

„Să păstrăm cu sfinţenie Agheasma Mare în casele noastre şi să o folosim pentru sfinţirea vieţii noastre şi a spaţiului unde activăm. Agheasma Mare este o mare binecuvântare pentru viaţa omului. Să folosim această binecuvântare pentru creşterea noastră duhovnicească”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea, pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19. În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.