PS Antonie: „Doar pocăinţa ne împacă cu Dumnezeu şi ne duce la viaţa veşnică”

Miercuri, 20 ianuarie 2021, ziua când creştinii ortodocşi, care respectă sărbătorile după calendarul neîndreptat (silul vechi), au prăznuit Soborul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul şi Înaintemergătorul Domnului nostru Iisus Hristos, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Chetrosu, rn. Drochia (preot paroh Ion Codreanu).

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a oficiat un Te-Deum pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra familiei preotului paroh şi asupra comunităţii ortodoxe din Chetrosu.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la viaţa Sfântului Proroc Ioan Botezătorul şi la misiunea sa de-al descoperi oamenilor pe Mântuitorul Iisus Hristos.

Referindu-se la cuvintele Sfântului Proroc Ioan Botezătorul „Pocăiţi-vă că s-a apropiat Împărăţia Cerurilor”, PS Antonie, între altele, a spus: „Sfântul Ioan ne arată în ce stare ne putem apropia de Împărăţia lui Dumnezeu. În stare de pocăinţă. Pocăinţa ne deschide uşa Împărăţiei Cerurilor, pentru că doar pocăinţa ne împacă cu Dumnezeu şi ne duce la viaţa veşnică. Dacă păcatele slăbesc legătura noastră cu Dumnezeu, regretul şi mărturisirea lor reface această legătura”. „Să folosim timpul vieţii noastre pentru a ne apropia de Dumnezeu, izvorul vieţii veşnice”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a mulţumit părintelui Ioan pentru activitatea misionară desfăşurată în parohie, felicitându-l cu ocazia sărbătoririi zilei onomastice, dăruindu-i o carte de predici. Fiecare creştin a primit din partea Episcopului de Bălţi iconiţe cu chipul Maicii Domnului.

Părintelui Ioan i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită, binecuvântare arhierească şi felicitare de ziua onomastică, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul creştinilor din Chetrosu şi cu alte ocazii.

PS Antonie i-a felicitat, de asemenea, cu ocazia sărbătoririi zilei onomastice, pe toţi creştinii care poartă numele de Ion şi Ioana şi derivatele acestor nume.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea, pe cei prezenţi, în contextul noii boli de Covid-19, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.