Preasfințitul Antonie și-a serbat ocrotitorul spiritual

Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, de ziua prăznuirii Sfântului Antonie cel Mare (stil vechi), PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, incheiată de slujba de Te-Deum la biserica „Sfinții Împărați Constantin și mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râșcani (preot paroh Valeriu Ursu).

La final, cu binecuvântarea PS Antonie, PC. Părinte Cătălin Ursărescu, preot paroh la biserica ‘Pogorârea Duhului Sfânt’, comuna Valea Lupului, județul Iași, a rostit un cuvânt de felicitare Preasfinției Sale.

De pe malul drept al Prutului a fost si PC. Părinte Alexandru Roman de la parohia cu hramul Acoperământul Maicii Domnului din satul Vânători, comuna Popricani, jud. Iași.

În cuvântul său, PS Antonie a adus mulţumiri Bunului Dumnezeu şi Sfântului Antonie pentru ajutorul primit în activitatea Preasfinţiei Sale ca slujitor al structurii eclesiastice canonice din R. Moldova. PS Antonie a mulţumit şi preoţilor din cadrul Episcopiei de Bălţi pentru activitatea bogată desfăşurată pe plan misionar, pastoral, cultural şi social-filantropic.

Cu ocazia serbării ocrotitorului spiritual, PS Antonie a primit felicitări din partea ierarhilor şi clericilor din cuprinsul Patriarhiei Române, consilierilor, clericilor şi enoriaşilor din cadrul Mitropoliei Basarabiei, care i-au urat ani mulţi cu sănătate, păstorire îndelungată cu roade mari duhovniceşti.

PS Antonie i-a felicitat pe creştinii care poartă numele de Antonie şi Antonia cu sărbătorirea zilei onomastice.