PS Antonie: „Sfinţii Trei Ierarhi sunt luminătorii care ne arată cum să slujim Biserica şi semenii noştri.”

Vineri, 12 februarie 2021, ziua prăznuirii Sfinţilor Trei Ierarhi (stil vechi), PS Antonie, Episcop de Bălţi a oficiat, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, rn. Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

Vorbind despre Sfinţii Trei Ierarhi, PS Antonie, între altele, a spus: „Sfinţii Trei Ierarhi sunt cinstiţi pentru viaţa lor, pentru învăţătura lăsată nouă şi pentru exemplul de a sluji altarului şi aproapelui nostru. Sfinţii Trei Ierarhi sunt luminătorii care ne arată cum să slujim Biserica şi semenii noştri. De la ei învăţăm cum să propovăduim şi cum să apărăm dreapta credinţă. De la ei învăţăm cum să folosim timpul vieţii trecătoare pentru a câştiga viaţa şi fericirea veşnică”. „De la ei învăţăm cum să înmulţim faptele luminii şi cum să mergem spre Lumina lui Dumnezeu” a mai spus PS Antonie.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea,  pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.