PS Antonie: „Credinţa şi smerenia aduc vindecare şi binecuvântare peste fiecare om”

Duminică, 14 februarie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Înălţarea Domnului” din oraşul Floreşti (preot paroh protoiereu Ilie Munteanu).

PS Antonie, în cuvântul său, rostit după Sfânta Liturghie, s-a referit la pericopa Evanghelică din Duminica a 17-a după Rusalii (a Cananeencei). Vorbind despre credinţa femeii cananeence, PS Antonie, între altele, a spus: „Iisus văzând credinţa puternică şi multa smerenie a femeii îi îndeplineşte cererea şi-i spune: „O, femeie, mare este credinţa ta, fie ţie după cum voieşti!”. Şi ne spune Evanghelia că: „s-a tămăduit fiica ei din ceasul acela”. Credinţa că vindecarea fiicei sale o poate da Iisus o determină pe femeie să fie insistentă, o face să continue rugămintea chiar dacă prima încercare a eşuat. La cuvintele Mântuitorului „că nu este bine să iei pâinea copiilor şi s-o arunci câinilor”, femeia arată o mare smerenie prin cuvintele „da, Doamne, dar si câinii mănâncă din fărâmiturile ce cad de la masa stăpânilor lor”. Virtutea credinţei şi a smereniei aduc vindecare fiicei femeii cananeence, dar credinţa şi smerenia aduc vindecare şi binecuvântare peste fiecare om”. „Să cultivăm aceste virtuţi, care ne vindecă şi ne umple sufletul de lumină”, a îndemnat PS Antonie.

Preasfinţitul Antonie a apreciat activitatea părintelui Ilie şi i-a mulţumit pentru implicarea sfinţiei sale în activitatea pastoral-misionară a Episcopiei de Bălţi.

Părintele Ilie i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare, invitându-l, pe ierarhul Episcopiei de Bălţi, să mai vină la Floreşti şi cu alte ocazii.

PS Antonie i-a îndemnat pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, Preasfinţitul Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.