O bursă „Mecena Vasile Stroescu” a ajuns şi la Liceul Teoretic „Ion Creangă” din  Floreşti

Vineri, 19 februarie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a înmânat o bursă „Mecena Vasile Stroescu şi la Liceul Teoretic „Ion Creangă”, or. Floreşti (director Anatolie Doroş).

Preasfinţitul Antonie le-a vorbit profesorilor şi elevilor despre activităţile Episcopiei de Bălţi îndreptate spre ajutorarea tinerilor şi una dintre aceste activităţi este oferirea de burse pentru 22 de tineri, studenţi şi liceeni, de la instituţiile de învăţământ din cuprinsul Episcopiei de Bălţi, pentru anul de studii 2020-2021. Preasfinţitul Antonie a menţionat că aceste burse Episcopia de Bălţi le acordă cu sprijinul românilor ortodocşi din cadru Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale condusă de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Iosif. PS Antonie le-a mulţumit profesorilor pentru munca lor jertfelnică depusă la catedră, iar tinerilor le-a urat succese la învăţătură şi i-a îndemnat să respecte munca dascălilor lor.

Domnul Anatolie Doroş, directorul Liceul Teoretic „Ion Creangă” din Floreşti a mulţumit Episcopiei de Bălţi pentru gestul frumos şi binevenit de a acorda o bursă unui elev de la instituţia pe care o conduce, specificând faptul că tinerii au nevoie de sprijin, dacă vrem să avem o generaţie pregătită pentru provocările zilei de mâine.

În vizita la Liceul Teoretic „Ion Creangă” din or. Floreşti, PS Antonie a fost însoţit de către PC părinte protoiereu Ilie Munteanu, parohul bisericii „Înălţarea Domnului” din oraşul Floreşti şi PC părinte Dorian Revenco, preot misionar în cadrul Episcopiei de Bălţi.

Bursa „Mecena Vasile Stroescu” a Episcopiei de Bălţi a fost instituită, la propunerea Preasfinţitului Antonie, Episcop de Bălţi, şi aprobată de către Permanenţa Consiliului Eparhial al Episcopiei de Bălţi în luna septembrie 2020, în contextul Anului Omagial al Pastoraţiei Părinţilor şi Copiilor şi Anul Comemorativ al Filantropilor Ortodocşi Români declarat în cadrul Patriarhiei Române. Valoare bursei este de 700 de lei şi se acordă lunar pe parcursul întregului an de învăţământ. În anul de învăţământ 2020 – 2021 Episcopia de Bălţi acordă unsprezece burse „Mecena Vasile Stroescu”.

Tinerii care au primit bursa „Mecena Vasile Stroescu” a Episcopiei de Bălţi, în anul 2020-2021, învăţă la Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din oraşul Sângerei, Liceul Teoretic „Ion Creangă” din oraşul Făleşti, Liceul-gimnaziu „Mihail Sadoveanu” din oraşul Ocniţa, Liceul Teoretic „Vasile Coroban” din or. Glodeni, Liceul Teoretic „Liviu Damian” din or. Rîşcani şi Liceul Teoretic „Bogdan Petriceicu Hasdeu” din or. Drochia, Liceul Teoretic „Alexei Mateevici” din or. Donduşeni, Liceul Teoretic „Pan Halippa” din mun. Edineţ, Gimnaziul din satul Trinca, r-ul Edineţ, Liceul Teoretic „Grigore Vieru” din or. Briceni şi Liceul Teoretic „Ion Creangă” din or. Floreşti.

O altă bursă oferită de Episcopia de Bălţi este bursa „Mitropolit Visarion Puiu” în valoare de 850 lei. În anul de învăţământ 2020 – 2021 Episcopia de Bălţi acordă, de asemenea, unsprezece burse„Mitropolit Visarion Puiu”. Episcopia de Bălţi oferă aceste burse cu sprijinul românilor ortodocşi din cadru Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale condusă de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Iosif.

Mitropolit Visarion Puiu (1879 - 1964) este primul ierarh care a păstorit la Bălţi (1923 - 1935), iar Vasile Stroescu (1845 - 1926) este cel mai mare filantrop român din Basarabia, care a făcut mult bine semenilor săi. Aceste burse vin să ne amintească de modelele pe care le-am avut noi în acest spaţiu şi pe care suntem chemaţi să le urmăm.