O candelă pentru unitatea neamului românesc va arde şi la biserica Sfinţii Atanasie şi Chiril din Iaşi

Duminică, 14 martie 2020, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Teofan, Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica Sfinţii Atanasie şi Chiril din Iaşi (preot paroh - părintele Dumitru Gică Păduraru).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la virtuţile care trebuie cultivate în timpul Sfântului şi Marele Post al Sfintelor Paşti şi la bucuria de a se reîntâlni cu familia Păduraru din Iaşi.

Aşa cum obişnuieşte Episcopul de Bălţi să dăruiască câte o candelă bisericilor de peste Prut, unde oficiază Sfânta Liturghie pentru prima dată, PS Antonie a dăruit şi părintelui Dumitru o candelă, care să ardă pe altarul bisericii din Iaşi pentru unitatea neamului românesc. PS Antonie i-a mulţumit părintelui Dumitru pentru invitaţie (PS Antonie a fost coleg de facultate cu părintele Dumitru) şi l-a rugat să aibă grijă să nu se stingă candela, care îi va aduce pe basarabeni la sânul Patriei – România.

Părintele Dumitru a mulţumit pentru candelă şi a spus că va arde în sfântul locaş ca semn că şi credincioşii comunităţii Sfinţii Atanasie şi Chiril din Iaşi îşi doresc neamul românesc unit.

Părintele Dumitru a mulţumit pentru vizită şi rugăciunea arhierească şi i-a dăruit PS Antonie o icoană cu chipul Sfântului Antonie cel Mare, invitându-l pe episcopul de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii din Iaşi şi cu alte ocazii.

PS Antonie a vorbit şi despre dragostea familiei Păduraru arătată tinerilor basarabeni, veniţi în 1990, la Iaşi, pentru a studia teologia. PS Antonie, împreună cu alţi câţiva tineri, au fost găzduiţi, atunci, timp de câteva zile de această familie. Domnul Păduraru de atunci, acum părintele Elefterie, stareţul schitului Cărbuna, i-a primit cu multă dragoste şi le-a făcut şi o excursie prin oraş. Aceasta se întâmpla în ziua de 13 octombrie 1990. PS Antonie i-a dăruit Preacuviosului Elefterie, prezent şi Preacuvioşia Sa la slujbă, o carte cu paraclise şi l-a rugat să se roage pentru românii din Basarabia. PS Antonie a menţionat că a fost o binecuvântare să facă cunoştinţă cu această familie exemplară în cele ale mărturisirii credinţei şi vieţii creştine.