PS Antonie: „În rugăciune noi vorbim cu Dumnezeu şi ne umplem sufletul de lumină”

În seara zilei de marţi, 16 martie 2021, cea dea doua zi din prima săptămână a Postului Sfintelor Paşti, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat la biserica „Sfântul Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” din Voloviţa, Soroca (preot paroh PC preot Florentin Constantin Doboşeriu), în cadrul Pavecerniţei Mari, Slujba Canonului Sfântului Andrei Criteanul.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit caracteristicile perioadei Sfântului şi Marelui Post al Sfintelor Paşti, ca o perioadă de pregătire pentru Slăvitului şi Luminatul Praznic al Învierii.

Vorbind despre rugăciune, PS Antonie, între altele, a spus: „În perioada Postului Mare suntem îndemnaţi să înmulţim rugăciunea. Rugăciunea este dialogul nostru cu Dumnezeu. În rugăciune noi dăm slavă lui Dumnezeu, mulţumim pentru binefacerile revărsate asupra noastră de Bunul Dumnezeu şi cerem de la El cele de necesare şi binecuvântate pentru viaţa noastră. În rugăciune noi vorbim cu Dumnezeu şi ne umplem sufletul de lumină. Şi acesta suntem chemaţi să facem mai mult în această perioadă de urcuş duhovnicesc spre Luminata Sărbătoare a Învierii. Urcăm spre Lumină în dialog cu Lumina”.

„Să folosim perioada Postului Mare pentru a ne umplea sufletele de lumină”, a îndemnat PS Antonie.

Părintele Florintin a mulţumit Preasfinţitului Antonie pentru binecuvântare arhierească la început de Post, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii pe care o păstoreşte şi cu alte ocazii.