PS Antonie: „Milostenia ne luminează inima şi ne înalţă duhovniceşte”

În seara zilei de joi, 18 martie 2021, cea dea patra zi din prima săptămână a Postului Sfintelor Paşti, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Chetrosu, rn. Drochia (preot paroh Ion Codreanu), în cadrul Pavecerniţei Mari, Slujba Canonului Sfântului Andrei Criteanul.

Vorbind despre milostenie, PS Antonie, între altele, a spus: „Rugându-ne astăzi am repetat des rugăciunea „Miluieşte-mă Dumnezeule, miluieşte-mă”. Invocăm mila lui Dumnezeu, pentru că numai din mila lui Dumnezeu se întâmplă tot ce este bun în viaţa noastră. Cu toţii avem nevoie de mila lui Dumnezeu în orice clipa a vieţii noastre. Nu putem trăi fără mila Lui. De aceea şi rugăciunea cea mai des rostită la slujbele noastre este: „Doamne miluieşte, Doamne miluieşte, Doamne miluieşte”. Tot ce avem noi este din mila lui Dumnezeu. Dar să nu uităm, că şi noi suntem îndemnaţi să arătăm milostenie cu semenii noştri. Tot timpul au existat şi vor exista lângă noi semeni care au nevoie de ajutorul nostru. Ştiţi care este rostul lor? Sunt îngăduiţi de Dumnezeu ca să ne încerce mila. Prin semenii noştri care au nevoie de ajutorul nostru, noi ne cercetăm inima noastră şi vedem care este starea ei - este darnică sau mai puţin darnică. În post suntem chemaţi să facem mai multă milostenie. Spune Sfântul Ioan Gură de Aur că „Cel care posteşte şi nu face milostenie, posteşte ca să se îmbogăţească”, posteşte pentru a face economii şi rezerve. Acţionează egoist. Acesta rămâne captiv propriei zgârcenii şi lăcomii. De ce suntem îndemnaţi să facem milostenie? Pentru că milostenia ne luminează inima şi ne înalţă duhovniceşte. Milostenia ne deschide inima către semeni şi ne scoate din mrejele zgârceniei, care urâţeşte sufletul omului”.

„Să folosim perioada Postului Mare pentru a scăpa de zgârcenie şi a creşte duhovniceşte”, a îndemnat PS Antonie.

Părintele Ion a mulţumit Preasfinţitului Antonie pentru binecuvântare arhierească la început de Post, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii pe care o păstoreşte şi cu alte ocazii.