PS. Antonie: "Pocăința da sănătate sufletului și trupului nostru"

Duminică, 28 martie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, rn. Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a doua din Sfântul şi Marele Post al Sfintelor Paşti şi la viaţa Sfântului Grigore Palama. Vorbind despre legătura dintre sănătatea sufletului şi a trupului, PS Antonie, între altele, a spus: „Vedem din Evanghelia de astăzi că sănătatea trupească depinde de sănătatea sufletească. Slăbănogul s-a însănătoşit după ce i-au fost iertate păcatele. Întâi i-au fost dezlegate păcatele, apoi i s-a spus să ia patul şi să meargă la casa sa. Reţinem de aici că trebuie să ne îngrijim nu doar de sănătatea trupului, ci şi de sănătatea sufletului. Şi cum însănătoşim sufletul? Prin pocăinţă, prin mărturisirea păcatelor. Pocăinţa dă sănătate sufletului şi trupului nostru. Pocăinţa reface legătura cu Dumnezeu şi invocă harul tămăduitor de la Doctorul Doctorilor, de la Dumnezeu, şi dă sănătate sufletului şi trupului. Pocăinţa iartă, vindecă şi înalţă. Pocăinţa aduce lumină şi speranţă în sufletului omului”.„Suntem în Postul Mare. Să folosim Taina Sfintei Spovedanii pentru a însănătoşi sufletul şi trupul nostru, pentru a reface legătura cu Dumnezeu”, a îndemnat PS Antonie.Părintele Valeriu a mulţumit pentru vizită şi binecuvântate arhierească şi l-a invitat pe PS Antonie să mai vină la Corlăteni şi cu alte ocazii.