PS Antonie a oficiat Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadâmbu

În după-amiaza zilei de duminică, 28 martie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Teofan, Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadâmbu din Arhiepiscopia Iaşilor (stareţ Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă).

În cuvântul său, PS Antonie a vorbit despre Taina Sfântului Maslu şi folosul ei pentru însănătoşirea trupului şi a sufletului celui credincios.

PS Antonie i-a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan pentru binecuvântarea de a sluji Taina Sfântului Maslu la istorica mănăstire Hadâmbu şi părintelui stareţ, Nicodim, pentru invitaţie.

La rândul său, preacuviosul părinte stareţ Nicodim Gheorghiţă i-a mulţumit PS Antonie pentru binecuvântare arhierească, pentru împreună-slujire, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii monahale de la Hadâmbu şi cu alte ocazii.