Al III-lea Concurs de religie „Lăsaţi copii să vină la Mine” din cadrul Episcopiei de Bălţi

Sâmbătă, 9 martie 2019, în incinta Liceul Teoretic „Alexie Mateevici” din Donduşeni s-a desfăşurat, cu binecuvântare PS Antonie, Episcop de Bălţi, cel de-al treilea concurs de religie din cadrul primei etape a Concursului de religie pentru elevi „Lăsaţi copii să vină la Mine” organizat în parohiile şi protopopiatele din cadrul Episcopiei de Bălţi.

Concursul a fost precedat de oficierea Sfintei şi Dumnezeieşti Liturghii la biserica „Acoperemântul Maicii Domnului” din Donduşeni (preot paroh PC Roman Botezatu).

PS Antonie, în cuvântul său, a vorbit copiilor şi creştinilor, prezenţi în sfântul locaş, despre necesitatea cunoaşterii credinţei strămoşeşti şi i-a îndemnat să găsească zilnic câteva minute pentru rugăciune, pentru a vorbi cu Dumnezeu.

PS Antonie şi preoţii însoţitori ai copiilor au avut ocazia, cât timp s-a desfăşurat concursul, să viziteze muzeul Liceului, dedicat poetului Alexie Mateevici, unde doamna profesoară de limba şi literatura română, Larisa Grubâi, le-a prezentat vizitatorilor exponatele muzeului, care vorbesc despre marele poet, absolvenţii Liceului şi eroii din Donduşeni căzuţi în Războiul de la Nistru în anul 1992.

PS Antonie a adus mulţumiri conducerii Liceul Teoretic „Alexie Mateevici” din Donduşeni pentru faptul că a găzduit Concursul de religie organizat de Episcopia de Bălţi. De asemenea, PS Antonie a mulţumit părintelui consilier Roman Botezat pentru organizarea celui de-al treilea concurs de religie la Donduşeni, din prima etapă a Concursului de religie pentru elevi „Lăsaţi copii să vină la Mine”, părintelui protopop Sergiu Măriţoi pentru contribuţia la buna desfăşurare a Concursului şi preoţilor parohi pentru faptul că au pregătit copii pentru Concurs şi i-au adus la Donduşeni.

La concurs au fost prezenţi 16 copii din protopopiatul Donduşeni şi Edineţ. Fiecare participant la Concurs a primit din partea PS Antonie câte o diplomă de participare şi un ghiozdan. Ghiozdanele sunt complet echipate cu rechizite şcolare şi constituie un dar din partea Ministerului pentru Românilor de Pretutindeni. Elevii clasaţi pe primele trei locuri vor participa la etapa a doua a Concursului.

Concursul de religie „Lăsaţi copii să vină la Mine” este organizat de Episcopia de Bălţi şi cuprinde cele patru protopopiate ale Episcopiei. Concursul include două etape. Prima etapă se desfăşoară la nivel de protopopiate şi cea de-a doua la nivel de Episcopie. Scopul concursului este promovarea credinţei ortodoxe în mijlocul tinerii generaţii şi determinarea tinerilor de a cunoaşte mai bune credinţa strămoşească.