Sărbătoarea Sfintelor Paşti în parohia Chetrosu, Drochia

În ziua de luni, 3 mai 2021, a doua zi de Sfintele Paşti, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Chetrosu, rn. Drochia (preot paroh Ion Codreanu).

În cuvântul său PS Antonie a felicitat pe părintele paroh şi credincioşii prezenţi la Sfânta Liturghie cu Slăvitul Praznic al Învierii Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos şi a amintit de datoria fiecărui creştin de a lucra propria înviere şi mântuire.

La Sfânta Liturghie a fost prezent şi Excelenţa Sa Domnul Petrişor-Ionel Dumitrescu, Consulul general al României la Bălţi.

După precesiunea tradiţională în jurul sfântului locaş, părintele Ion, împreună cu doamna preoteasă şi doamnele gospodine din parohie, a oferit o agapă pascală, ca expresie a bucuriei trăite de Sfintele Paşti.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.