PS Antonie: „Să o avem pe Maica Domnului în rugăciunile noastre şi vom avea tot timpul un ajutor sigur”

Vineri, 7 mai 2021, de Izvorul Tămăduirii, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” din Voloviţa, Soroca (preot paroh - PC părinte Florentin Constantin Doboşeriu, consilier eparhial).

În timpul Sfintei Liturghii, conform tradiţiei, PS Antonie a oficiat slujba Aghiasmei Mici, după care a stropit cu apă sfinţită interiorul sfântului locaş.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la cultul Maicii Domnului în Biserica Ortodoxă şi la ajutorul pe care îl au creştinii de la Maica Domnului.

PS Antonie, între altele, a spus: „Sărbătoarea de astăzi, Izvorul Tămăduirii, este o sărbătoare închinată Maicii Domnului, în amintirea unei minuni care s-a petrecut, în timpul împăratului Leon I, când Maica Domnului a vindecat un orb. După ce Leon l-a condus pe orb la izvorul arătat de Maica Domnului, în pădurea de lângă Constantinopol, unde acesta s-a spălat cu apă, orbul s-a vindecat. Mai târziu, pe locul acela, împăratul Leon a ridicat o biserică cu hramul „Izvorul Tămăduirii””. „Maica Domnului nu este indiferentă când noi suferim şi face diferite minuni pentru a-l ajuta pe cel care o roagă cu credinţă puternică. Maica Domnului ne îndreaptă pe calea pocăinţei spre a ne duce la Lumină. Dacă o rugăm cu credinţă, Maica Domnului ne ajută să câştigăm viaţa veşnică. Ea este grabnică ajutătoare şi mijlocitoarea noastră la Fiul său şi Dumnezeul nostru. Ea ne întăreşte în fapte bune, ne păzeşte de ispitele celui rău şi se roagă Mântuitorului să ne miluiască. Să o avem pe Maica Domnului în rugăciunile noastre şi vom avea tot timpul un ajutor sigur”, a mai spus PS Antonie.