PS Antonie și-a serbat ziua de naștere

Sâmbătă, 29 mai 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat de un numeros sobor de preoţi şi diaconi, la biserica „Sfinții Împărați Constantin și mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râșcani (preot paroh Valerius Ursu). Sfânta Slujbă a fost oficiată cu ocazia sărbătoririi zilei de naştere a Preasfinţiei Sale. În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie s-a rugat pentru sufletele părinţilor săi, Metodie şi Teodora.

În cuvântul său, Preasfinţitul Antonie a mulţumit Bunului Dumnezeu pentru toate binefacerile primite de-a lungul vieţii şi a menţionat aportul părinţilor săi, Metodie şi Teodora, la descoperirea învăţăturii creştine.

PS Antonie a fost felicitat de ierarhii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, de consilierii episcopali, de colegi de la facultăţile de Medicină şi de Teologie, de clerici şi enoriaşi din cadrul Episcopiei de Bălţi.

PS Antonie a mulţumit tuturor pentru felicitare, dorindu-le, la rândul său, sănătate, pace, bucurii duhovniceşti şi slujire jertfelnică lui Dumnezeu şi Neamului.