Episcopia de Bălţi a gratificat 95 de lucrători medicali

Duminică, 20 iunie 2021, de Praznicul Cincizecimii, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos” din Bălţi (preot paroh Petru Botezatu).

După oficierea Sfintei Liturghii şi a Vecerniei Rusaliilor, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a gratificat mai multe cadre medicale de la instituţiile medicale, din cuprinsul canonic al Episcopiei de Bălţi, cu ocazia sărbătoririi zilei profesionale – Ziua lucrătorului medical şi a farmacistului -, sărbătorită în R. Moldova, în fiecare an, în a treia duminică a lunii iunie. În total de Ziua lucrătorului medical şi a farmacistului, Episcopia de Bălţi a acordat 95 de distincţii.

Momentul gratificării a fost precedat de oficierea unui parastas pentru sufletele lucrătorilor medicali decedaţi şi un Te-Deum pentru sănătatea celor care zi de zi stau la straja sănătăţii noastre.

Toţi lucrătorii medicali au fost decoraţi cu cea mai înaltă distincţie a Episcopiei de Bălţi pentru mireni „Crucea Bălţeană”. Episcopul de Bălţi a înmânat înalta distincţie „în semn de deosebită preţuire, pentru devotamentul profesional, dragoste faţă de semeni şi sacrificiu manifestat pentru înlăturarea consecinţelor pandemiei de Covid-19”.

PS Antonie, între altele, a menţionat: „Prin aceste distincţii Episcopia de Bălţi doreşte, în numele clericilor şi creştinilor din partea de nord a R. Moldova, din cuprinsul canonic al Episcopie de Bălţi, să aducă mulţumiri tuturor cadrelor medicale pentru jertfa lor în timpul pandemiei de Covid-19. De la începutul anului 2020 întreaga omenire a fost cuprinsă de o frică generală, când toţi şi-au îndreptat privirile, mai mult ca în alte rânduri, spre medici şi au înţeles cât de importanţi sunt oamenii în halate albe pentru sănătatea societăţii. Din luna martie 2020 această pandemie a ajuns şi în R. Moldova. Şi Dumneavoastră, lucrătorilor medicali, v-a revenit să duceţi tot greul luptei cu această pandemie. Unii dintre colegii, care s-au infectat cu noul virus, au trecut la cele veşnice. E cea mai mare jertfă pe care o poate da omul pentru semenul său – viaţa. Astăzi am rostit o rugăciune şi pentru sufletele lor. Dumnezeu să-i odihnească cu drepţii.

În timpul pandemiei v-am descoperit cu toţii ca adevăraţi eroi, care aţi riscat cu ce este mai scump, cu propria viaţă, salvând alte vieţi. Vă mulţumim şi Bunul Dumnezeu să vă ţină cu sănătate pe Dumneavoastră şi pe cei dragi”.

PS Antonie a înmânat „Crucea Bălţeană” şi Excelenţei Sale, Domnul Petrişor-Ionel Dumitrescu, Consulul general al României la Bălţi, prezent şi Excelenţa Sa la eveniment, pentru acordare de asistenţă consulară în timp de pandemie şi implicare în activităţi de înlăturare a consecinţelor pandemiei de Covid-19 în R. Moldova.