Te-Deum la Ziua Românilor de Pretutindeni

Duminică, 30 mai 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, rn. Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a înălţat un Te-Deum de mulţumire pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra poporului român pe parcursul istoriei. Te-Deumul a fost înălţat cu ocazia Zilei Românilor de Pretutindeni.

PC părinte Dorian Revenco, preot misionar în cadrul Episcopiei de Bălţi, a dat citirii, cu binecuvântare PS Antonie, mesajului Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la Ziua Românilor de Pretutindeni.

La slujbă a fost prezent şi Excelenţa Sa Domnul Petrişor-Ionel Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi, care a adresat un cuvânt de felicitare cu ocazia Zilei Românilor de Pretutindeni şi a vorbit despre activitatea Consulatului General al României de la Bălţi.

Potrivit Legii nr. 101/2015, la solicitarea mai multor români din străinătate, Ziua Românilor de Pretutindeni se serbează în ultima duminică a lunii mai. În anul 2021, această duminică este serbată în data de 30 mai.