PS Antonie: „Sfinţii sunt învăţătorii noştri, care ne arată cum să dobândim Împărăţia lui Dumnezeu”

Miercuri, 2 iunie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” din Voloviţa, Soroca, cu ocazia sărbătorii hramului acestui sfânt locaş (preot paroh - PC părinte Florentin Constantin Doboşeriu, consilier eparhial).

În cuvântul său, PS Antonie a vorbit despre viaţa, virtuţile şi minunile săvârşite de Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava şi la viaţa sfinţilor Bisericii în general şi la activitatea părintelui Florentin.

Referindu-se la rolul sfinţilor în viaţa creştinului, Preasfinţitul Antonie, între altele, a menţionat: „Sfinţii sunt învăţătorii noştri, care ne arată cum să dobândim Împărăţia lui Dumnezeu. Ei ne arată cum să vieţuim ca să îndeplinim voia Lui. Ei au preţuit legătura cu Dumnezeu mai mult decât bogăţia materială şi ne arată şi nouă ce este mai important în viaţa omului. Ei nu s-au despărţit de Dumnezeu, chiar şi atunci când au fost ameninţaţi cu moartea. Iar unii, cum este cazul Sfântului Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava, au acceptat să moară, decât să se despartă de Hristos”. „Să-i cinstim pe sfinţi şi să-i avem în rugăciunile noastre, pentru a avea mijlocitori harnici la Bunul Dumnezeu”, a mai menţionat PS Antonie.

PS Antonie a mulţumit părintelui Florentin pentru activitatea de consilier al Episcopiei de Bălţi şi pentru activitatea pastoral-misionară desfăşurată în Voloviţa.

Părintele Florentin i-a mulţumit Preasfinţitului Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească, menţionând că s-au împlinit trei ani de la prima slujbă a PS Antonie la Voloviţa, 2 iunie 2018, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii pe care o păstoreşte şi cu alte ocazii.

PS Antonie i-a îndemnat pe cei prezenţi să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.

Istoric: Comunitatea „Sfântul Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” din localitatea Voloviţa, Soroca a fost înregistrată în luna mai a anului 2016. Piatra de temelie a fost sfinţită de către Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, în ziua de 11 octombrie 2016. În luna noiembrie 2017 s-au turnat plăcile şi s-au finisat bolţile. Comunitatea a primit un sprijin financiar substanţial din partea Secretariatului de Stat pentru Culte al Guvernului României. Prima Sfântă Liturghie a fost oficiată în ziua de 2 iunie 2018, de către PS Antonie, Episcop de Bălţi.