PS Antonie: „Orbirea sufletească este când omul nu vede lucrarea lui Dumnezeu în creaţie şi în viaţa sa”

Duminică, 6 iunie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din localitatea Horeşti, rn. Făleşti (preot paroh Mihail Nedelcu).

În cuvântul său rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a VI-a după Paşti ( a Orbului).

Vorbind despre orbire sufletească, PS Antonie, între altele, a menţionat: „Există o orbire fizică, dar şi o orbire sufletească. Orbirea fizică este când omul nu are vederea ochilor fizici şi nu vede pe unde să păşească, nu se poate orienta în spaţiu, orbirea sufletească este când omul nu vede lucrarea lui Dumnezeu în creaţie şi în viaţa sa. Orbirea sufletească este mai gravă decât orbirea fizică. Orbirea sufletească desparte pe om de Dumnezeu. Orbirea sufletească este consecinţa vieţii păcătoase. Păcatul întunecă ochii duhovniceşti ai omului şi nu-i permite să vadă desluşit lucrarea lui Dumnezeu”. „Să rugăm pe Bunul Dumnezeu să ne ajute să vedem şi să preţuim lucrarea Sa în creaţie, care este binecuvântare în Duhul Sfânt, care este lumină şi viaţă veşnică”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie a apreciat activitatea misionar-pastorală a părintelui Mihail şi i-a mulţumit pentru susţinerea jertfelnică a activităţilor Episcopiei de Bălţi.

Părintele Mihail a mulţumit pentru vizită şi binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină la Horăşti şi cu alte ocazii.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea, pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.