O candelă pentru unitatea neamului românesc va arde şi la biserica Nașterea Maicii Domnului din Piatra Neamț

Luni, 7 iunie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a participat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, la conferinţa preoţească a clericilor din protopopiatul Piatra Neamț din cadrul Arhiepiscopiei Iaşilor.

Întâlnirea a avut loc la biserica Nașterea Maicii Domnului din orașul Piatra Neamț.

În cadrul conferinţei, Părintele Episcop Antonie le-a vorbit clericilor despre viaţa bisericească din Basarabia.

Conferinţa a fost precedată de oficierea Sfintei Liturghii la biserica cu același hram (Preot Paroh Dumitru Ailincăi, fost protopop de Piatra Neamț). Slujba a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Teofan, PS Episcop Antonie şi PS Nichifor Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor. În cadrul Sfintei Liturghii, tânărul teolog Radu Ciubotă a fost hirotonit diacon.

După cum obişnuieşte Episcopul de Bălţi să ofere câte o candelă bisericilor de peste Prut, unde oficiază Sfânta Liturghie, PS Antonie a dăruit şi părintelui protopop Constantin o candelă, care să ardă la biserica din Piatra Neamț pentru unitatea neamului românesc.

Părintele Dumitru a dăruit Preasfințitului Antonie o icoană cu chipul Mântuitorului și a mulţumit pentru candelă, menționând că va arde în sfântul locaş ca semn că şi enoriașii şi închinătorii bisericii cu hramul Nașterii Maicii Domnului îşi doresc neamul românesc unit.