PS Antonie: „Iertarea aduce în sufletul omului lumină, pace şi bucurie”

În seara zilei de joi, 14 martie 2019, cea dea patra zi din prima săptămână a Postului Sfintelor Paşti, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu), în cadrul Pavecerniţei Mari, Slujba Canonului Sfântului Andrei Criteanul.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la perioada Sfântului şi Marelui Post al Sfintelor Paşti ca o perioadă de împăcare cu semenii şi cu Dumnezeu.

PS Antonie, între altele, a spus: „În perioada Postului Mare noi, creştinii ortodocşi, ne pregătim pentru Slăvitul Praznic al Învierii Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Şi către acest Praznic suntem îndemnaţi să venim cu haina sufletului nostru curată. Şi cum curăţim haina sufletului? Prin pocăinţă, în primul rând. Prin mărturisirea păcatelor în faţa părintelui duhovnic. Dar pe lângă pocăinţa suntem îndemnaţi să înmulţim rugăciunea, postul, să facem fapte de milostenie şi să ne iertăm cu semenii noştri. Să cerem iertare celor cărora le-am greşit şi să acordăm iertare celor cărora ne-au greşit nouă. În Postul Mare ne împăcăm cu Dumnezeu şi cu semenii. De ce avem nevoie de iertare? Pentru că iertarea aduce în sufletul omului lumină, pace şi bucurie, iar noi pentru a ne putea bucura de praznicul luminos al Sfintelor Paşti suntem chemaţi să adunăm lumină în sufletele noastre”. „Să folosim perioada Sfântului şi Marelui Post al Sfintelor Paşti pentru a ne împăca cu semenii noştri şi cu Dumnezeu, pentru a simţi şi a trăi, cu adevărat, bucuria Învierii Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos”, a îndemnat PS Antonie. 

Părintelui Valeriu a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească, menţionând că este pentru prima dată, când la Slujba Canonului Sfântului Andrei Criteanul este prezent un ierarh şi l-a invitat pe PS Antonie să mai vină în mijlocul creştinilor din Corlăteni şi cu alte ocazii.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi