O candelă pentru unitatea neamului românesc va arde şi la biserica Seminarului Teologic de la Manastirea Neamț

Marti, 8 iunie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a participat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, la conferinţa preoţească a clericilor din protopopiatele Târgu Neamț (Protopop Nicolae Axentioi) și Ceahlău (protopop Ionel Cuțuhan) din cadrul Arhiepiscopiei Iaşilor.

Întâlnirea a avut loc la biserica Seminarului Teologic Veniamin Costachi cu hramul Sf. Ioan Iacob Hozevitul.

În cadrul conferinţei, Părintele Episcop Antonie le-a vorbit clericilor despre viaţa bisericească din Basarabia.

Conferinţa a fost precedată de oficierea Sfintei Liturghii la biserica din incinta seminarului. Slujba a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Teofan, PS Episcop Antonie şi PS Nichifor Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor.

După cum obişnuieşte Episcopul de Bălţi să ofere câte o candelă bisericilor de peste Prut, unde oficiază Sfânta Liturghie, PS Antonie a dăruit şi părintelui director Viorel Laiu o candelă, care să ardă la biserica seminarului de la Mănăstirea Neamț pentru unitatea neamului românesc.

Părintele Director a mulţumit pentru candelă şi a spus că aceasta va arde în sfântul locaş ca semn că elevii și profesorii Seminarului Teologic Veniamin Costachi îşi doresc unitatea neamului românesc.