Înălţarea Domnului la parohia Vărvareuca, Floreşti

Joi, 10 iunie 2021, de Praznicul Înălţării Domnului, PS Antonie, Episcop de Bălţi a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Serghie de Radonej” din localitatea Vărvăreuca , raionul Floreşti (preot paroh Serghei Bârlădeanu).

După Sfânta Liturghie a fost oficiat un parastas de pomenire „pentru toţi eroii, ostaşii şi luptătorii români din toate timpurile şi din toate locurile”.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la semnificaţia Praznicului Înălţării şi la jertfa ostaşilor români pentru unitatea neamului şi apărarea credinţei strămoşeşti.

La slujbă a fost prezent şi Excelenţa Sa Domnul Petrişor-Ionel Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi, care a adresat un cuvânt de omagiere ostaşului român şi a vorbit despre activitatea Consulatului General al României de la Bălţi.

Un cuvânt de salut către oaspeţi a adresat şi dna Olga Zabica, primarul comunei Varvareuca.

PS Antonie a mulţumit părintelui Serghei pentru activitatea pastorală desfăşurată în parohia Vărvăreuca.

Părintele Serghei, la rândul său, a mulţumit oaspeţilor pentru vizită şi i-a invitat să mai vină la Vărvăreuca şi cu alte ocazii.

PS Antonie şi Excelenţa Sa Domnul Petrişor-Ionel Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi au vizitat Muzeului „Memoria Ostaşilor Români” din satul Vărvăreuca, fondat de dl. Victor Ţibrigan, unde acesta le-a vorbit, cu patos, despre munca sa de a aduna mărturii despre trecutul neamului românesc şi jertfa ostaşului român pentru eliberarea Basarabiei .

Conform informaţiei păstrate în arhive, în pământurile comunei Vărvăreuva îşi dorm somnul de veci 360 ostaşi din diviziile 8, 13, 14 Infanterie române, căzuţi, în vara anului 1941, cu moarte de erou, în zona Valea Răutului, pentru eliberarea fraţilor basarabeni de sub ocupaţia sovietică. În memoria acestor eroi Asociaţia Obştească „Memoria” a ridicat o cruce pe înălţimea Bortoasa.