Slujbă arhierească la parohia Sloveanca, Sângerei

Duminică, 13 iunie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Sloveanca, rn. Sângerei (preot paroh – Prot. Valeriu Cernei, vicar-administrativ al Episcopiei de Bălţi).

La Sfânta Liturghie alături de PS Antonie şi părintele paroh au conslujit PC Marian-Cosmin Grigore, protopop de Soroca şi Floreşti, PC părinte Dorian Revenco, preot misionar din cadrul Episcopiei de Bălţi şi PC arhidiacon Marius-Mihai Anton.

Cu binecuvântarea PS Antonie, PC Marian-Cosmin Grigore, protopop de Soroca şi Floreşti, a rostit un cuvânt de învăţătură.

În cuvântul său, PS Antonie a vorbit despre dreapta credinţă care asigură viaţa veşnică.