Poetul naţional Mihai Eminescu comemorat la Bălţi

Marţi, 15 iunie 2021, la împlinirea a 132 de ani de la trecerea la cele veşnice a poetului naţional Mihai Eminescu, Preasfinţitul Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi, o slujbă de pomenire pentru sufletul marelui poet la biserica „Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos” din Bălţi (preot paroh Petru Botezatu).

În cuvântul său, PS Antonie a vorbit despre religiozitatea lui Mihai Eminescu şi despre omagiul la care suntem chemaţi să-l aducem zilnic poetului naţional. Între altele, ierarhul Episcopiei de Bălţi a spus: „Mihai Eminescu este unul dintre ctitorii limbii române. Şi cum cinstim ctitorii? Amintindu-ne de faptele lor cele bune şi aducându-le un omagiu. Cum aducem omagiu lui Mihai Eminescu? Vorbind corect şi îngrijit limba română. Şi acest lucru trebuie să-l facem cu mai mult curaj, aici, în Bălţi, unde limba română încă nu are statutul ei de stăpână. Avându-l pe Eminescu alături avem credinţa că lucrurile vor reveni în albia lor firească”. „Să ne facem datoria de buni creştini şi să vorbim, în orice împrejurare, cu perseverenţă, dulcea limbă românească”, a îndemnat PS Antonie.