PS Antonie a slujit la Mănăstirea Bucium, Iaşi

Duminică, 4 iulie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Bucium din Arhiepiscopia Iaşilor (stareţ Arhimandrit Nicodim Petre).

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la lucrarea Sfântului Duh în creaţia sa – sfinţirea şi creşterea duhovnicească.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie l-a hirotesit, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei pe părintele Cleopa Bungeanu în protosinghel.

PS Antonie a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, pentru binecuvântarea de a sluji în binecuvântatul aşezământ monahal de la Bucium şi părintelui stareţ pentru invitaţie.

Părintele stareţ, Arhimandritul Nicodim Petre, i-a mulţumit PS Antonie pentru slujba oficiată şi i-a dăruit o icoană cu chipul Maicii Domnului „Prodromiţa”.