PS Antonie: „Hrana sufletului este rugăciunea şi faptele bune, lectura textelor biblice şi a celor cu conţinut duhovnicesc”

Duminică, 11 iulie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” din Voloviţa, Soroca (preot paroh - PC părinte Florentin Constantin Doboşeriu, consilier eparhial).

În cuvântul rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a treia după Rusalii. Referindu-se la hrana sufletului, PS Antonie, între altele a spus: „La fel cum trupul are nevoie de hrană şi sufletul are nevoie de hrană. Hrana sufletului este rugăciunea şi faptele bune, lectura textelor biblice şi a celor cu conţinut duhovnicesc. Dar faptele bune sunt şi haina sufletului nostru. Dacă faptele sunt bune, haina sufletului este luminoasă, dacă faptele sunt rele, atunci şi haina sufletului este corespunzătoare”.

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a decorat cu cea mai înaltă distincţie a Episcopiei de Bălţi „Crucea Bălţeană” pe cunoscutul cardio-chirurg de talie mondială, originar din Basarabia, dl profesor Grigore Tinică, directorul Institutului de Boli Cardiovasculare „Prof. Dr. George I. M. Georgescu” din Iaşi.

PS Antonie i-a mulţumit domnului profesor pentru sprijinul acordat bisericilor din cuprinsul Episcopiei de Bălţi şi pentru tot binele făcut semenilor în cariera sa de medic.

Dl profesor Tinică a mulţumit pentru distincţie, menţionând că este o onoare să fie decorat de către Episcopia de Bălţi, subliniind că lucrarea de a ajuta oamenii a făcut-o cu multă dragoste şi dăruire tot timpul.

Prezent la Sfânta Liturghie, Excelenţa Sa, Domnul Petrişor-Ionel Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi, l-a felicitat pe domnul profesor Tinică cu ocazia primirii celei mai înalte distincţii din partea Episcopiei de Bălţi şi s-a adresat celor prezenţi cu un cuvânt, în care s-a referit la activitatea serviciului consular de la lţi care este în slujba cetăţenilor.

PS Antonie a mulţumit, de asemenea, părintelui Florentin Constantin şi doamnei preotese Mariana, pentru activitatea desfăşurată în parohie şi implicarea jertfelnică în activităţile Episcopiei de Bălţi.

Părintele Florentin Constantin a mulţumit pentru vizită PS Antonie şi distinşilor oaspeţi şi i-a invitat să mai vină în mijlocul comunităţii din Voloviţa şi cu alte ocazii.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.