Slujbă arhierească la parohia Burlăneşti, Edineţ

Luni, 12 iulie 2021, ziua în care creştinii, care ţin sărbătorile după calendarul neîndreptat, au cinstit pe Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel (stil vechi), PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din localitatea Burlăneşti, raionul Edineţ, (preot paroh Nicolae Pânzariu). Parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din localitatea Burlăneşti respectă sărbătorile după calendarul îndreptat.

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la cinstirea sfinţilor şi a Maicii Domnului în Biserica Ortodoxă şi la români.

PS Antonie l-a felicitat pe părintele paroh Nicolae Pânzariu cu ocazia prăznuirii zilei de naştere, dăruindu-i o icoană şi o carte despre viaţa Mitropolitului Gurie Grosu. Părintele Nicolae a primit felicitări din partea păstoriţilor, iar PS Antonie a primit în dar, din partea familiei Pânzariu, o icoană cu chipul Sfântului Antonie cel Mare, pictată de dna preoteasă Ionela Pânzariu.

În cadrul Sfintei Liturghii, părintele Nicolae a fost hirotesit protoiereu şi a primit de la ierarh dreptul de a purta Cruce cu pietre scumpe. PS Antonie a menţionat calităţile care îl distinge pe părintele Nicolae de alţi slujitori ai altarului: credinţa în Bunul Dumnezeu, implicare jertfelnică în activitatea Episcopiei de Bălţi şi misiunea, cu roade mari, spaţiul basarabean, în special lucrul cu tânăra generaţie.

Părintele Nicolae a mulţumit pentru vizită arhierească şi ridicare în rang şi tuturor celor care i-au adus felicitări în zi de sărbătoare.