Preacuviosul Părinte Veniamin a fost înmormântat în curtea bisericii unde a slujit

Preacuviosul Părinte Veniamin (Vladimir) Gaiţ, slujitor la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Gara Rediul Mare, comuna Grinăuţi, a fost condus astăzi, 22 iulie 2021, pe ultimul drum.

Sfântul locaş, dar şi curtea bisericii din satul Gara Rediul Mare au devenit neîncăpătoare pentru mulţimea de lume care au venit să-şi ia rămas bun de la cel care le-a fost rudă, părinte duhovnicesc şi slujitor jertfelnic mai mulţi ani, mai întâi la biserica veche cu hramul „Acoperământul Maicii Domnului” şi apoi la biserica nouă cu hramul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Gara Rediul Mare, comuna Grinăuţi.

Slujba înmormântării a fost oficiată de PS Antonie, Episcop de Bălţi, însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi din cadrul Episcopiei de Bălţi.

După ocolirea tipiconală a sfântului locaş, purtând coşciugul cu trupul neînsufleţit al părintelui, nou-adormitul în Domnul, ieromonahul Veniamin, a fost înmormântat în curtea bisericii „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” unde a slujit ultima vreme.

În cuvântul său, PS Antonie a transmis condoleanţe familiei îndoliate, fiilor duhovniceşti şi locuitorilor satului Gara Rediul Mare. Ierarhul a menţionat calităţile care l-au remarcat pe părintele Veniamin şi pentru care a fost iubit de oameni şi respectat şi apreciat de confraţii clerici ai Episcopiei de Bălţi: dragostea faţă de Dumnezeu şi oameni şi dorinţa de a ajuta fiecare, slujirea exemplară la altar şi a semenilor, tactul pastoral în raport cu păstoriţii săi şi ascultarea de Biserică şi de ierarhie. PS Antonie a menţionat că prin trecerea la cele veşnice a părintelui Veniamin, Episcopia de Bălţi a pierdut un slujitor de nădejde şi un harnic misionar în propovăduirea adevărului eclesiastic şi istoric în spaţiul basarabean, dar a câştigat un mijlocitor şi un rugător către Domnul.

Slujba înmormântării a fost precedată de oficierea Sfintei şi Dumnezeieşti Liturghii, de către PS Antonie, la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena”.

Părintele Veniamin Ga a trecut la Domnul, în ziua de luni, 19 iulie 2021, în urma unui tragic eveniment, fiind înjunghiat mortal de o mână criminală. Părintele Veniamin a fost găsit fără suflare de viaţă într-un apartament din Chişinău. Agresorii au fost identificaţi (doi tineri de 16 şi 19 ani), care riscă până la 15 ani de puşcărie.

Date biografice:

Părintele Veniamin Gaiț (Vladimir). S-a născut la data de 24 aprilie 1981 în oraşul Telenesti, crescut doar de mama sa, Gaiț Nina Simion.

Între anii 1988-1997 a urmat cursurile gimnaziului „Mihai Eminescudin orașul natal.

Simţind chemarea monahală în anul 1997 merge la mănăstire. Face ascultare în Mănăstirea Hârbovăț, rn.Călarași şi Mănăstirea Saharna, rn.Rezina.

La 7 aprilie 2007 a fost călugărit cu numele de Veniamin.

La data de 19 decembrie 2009 a fost hirotonit Ierodiacon de către PS Iustinian la biserica „Nașterea Mântuitorului” din Tiraspol, iar la 23 martie 2010 a fost hirotonit ieromonah.

În data de 13 iunie 2014, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, a fost primit în cadrul Mitropoliei canonice din acest spaţiu.

După trecerea la cele veșnice a părintelui Constantin Sandu, în data de 25 martie 2015, părintele Veniamin a slujit cu multă râvnă și dragoste, până în prezent, parohia Acoperământul Maicii Domnului din satul Gara Rediu Mare, comuna Grinăuţi, raionul Ocniţa.

În acești ani și-a îndeplinit cu vrednicie și cu tact pastoral ireproșabil datoria de preot misionar, fiind iubit de fiii duhovniceşti şi preoţi conslujitori în egală măsură.

Părintele Veniamin s-a remarcat printr-o prezenţă activă la toate activitățile organizate de Episcopia de Bălți. Părintele a coordonat finalizarea lucrările de construcție și de pictură a bisericii din satul Gara Rediu Mare și slujit, cu multă jertfă şi dragoste, fiecărui creştin din acest sat, dar şi celor care se adresa Sfinţiei Sale după ajutor. Părintele Veniamin a fost un părinte al tuturor.

Veșnica lui pomenire din neam în neam.