PS Antonie a slujit la Mănăstirea „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Bucuria tuturor celor necăjiţi”

Vineri, 23 iulie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Bucuria tuturor celor necăjiţi” din localitatea Mărăndeni, rn. Făleşti (stareţ Arhimandrit Vartolomeu Puitârziu)

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la cinstirea Maicii Domnului în cultul Ortodox şi la ajutorul primit de creştini de la Fecioara Maria când i se adresează cu multă credinţă.

PS Antonie i-a mulţumit părintelui stareţ Vartolomeu pentru osteneala de a organiza viaţa monahală în Mănăstirea „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Bucuria tuturor celor necăjiţi” şi i-a dăruit o Psaltire şi câteva icoane cu chipul Maicii Domnului.

Părintele stareţ, Arhimandrit Vartolomeu Puitârziu, i-a mulţumit PS Antonie pentru daruri şi pentru vizită şi binecuvântare, menţionând că este a doua slujbă arhierească de la înfiinţarea mănăstirii în 2020, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai slujească la mănăstire şi cu alte ocazii.

La slujbă au fost creştini din împrejurimi şi fii duhovniceşti de-ai părintelui Vartolomeu.

Mănăstirea „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Bucuria tuturor celor necăjiţi” din localitatea Mărăndeni a fost înfiinţată, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcop de Bălţi, în data de 17 mai 2020. Prin decizie episcopală stareţ al Mănăstirii „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Bucuria tuturor celor necăjiţi” din localitatea Mărăndeni a fost numit Arhimandritul Vartolomeu Puitârziu.