Tabăra de vară a Episcopiei de Bălţi: „Tabăra din pridvorul satului”

Sâmbătă, 07 august 2021, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcop de Bălţi, s-a desfăşurat, la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Sloveanca, rn. Sângerei (preot paroh – PC Prot. Valeriu Cernei, vicar-administrativ al Episcopiei de Bălţi), prima ediţie a taberei de vară „Tabăra din pridvorul satului”. Tema Taberei, din acest an, a fost „Tinerii, prezentul şi viitorul Bisericii” şi a avut ca participanţi copii, cu vârste între 12 şi 16 ani, din parohiile Episcopiei de Bălţi. În total Tabăra de la Sloveanca a adunat 62 de copii, care au fost împărţiţi în patru grupe.

Tabăra a inclus ora cu animatorul, jocuri de grup, ateliere, concursuri, foc de tabără, cântece religioase şi patriotice. Tabăra s-a desfăşurat cu sprijinul Sectorului de Misiune, Statistică şi Prognoză Pastorală al Arhiepiscopiei Iaşilor (consilier - PCuv. Arhimandrit Nicodim Petre, stareţul Mănăstirii Bucium). De la Iaşi la Sloveanca au venit opt voluntari împreună cu PC părinte Mihail Siminciuc, responsabil de Tabără.

Tabăra a debutat cu oficierea de către PS Antonie, Episcop de Bălţi, împreună cu un sobor de preoţi, a Sfintei şi Dumnezeieşti Liturghie în curtea bisericii din Sloveanca.

În cadrul Taberei, preoţii însoţitori ai tinerilor, au participat la atelierul pastoral-misionar: „Metode de pastoraţie pentru timpurile de astăzi” susţinut de PCuv. Arhimandrit Nicodim Petre, stareţul Mănăstirii Bucium şi Consilier al Sectorului de Misiune pentru tineret al Arhiepiscopiei Iaşilor. La întâlnirea cu preoţii din cadrul Episcopiei de Bălţi a fost prezent şi PC părinte Nicolae Dorneanu, Director al Departamentului de Misiune Externă din cadrul Sectorului de Misiune, Statistică şi Prognoză Pastorală al Arhiepiscopiei Iaşilor.

La final, PS Antonie a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, pentru binecuvântarea acordată Sectorului de Misiune, Statistică şi Prognoză Pastorală al Arhiepiscopiei Iaşilor de a organiza Tabăra de la Sloveanca, PCuv. Arhimandrit Nicodim Petre, PC părinte Nicolae Dorneanu, PC părinte Mihail Siminciuc şi voluntarilor pentru dragostea arătată tinerilor din Basarabia, PC Prot. Valeriu Cernei, vicar-administrativ al Episcopiei de Bălţi, pentru implicarea activă în organizarea Taberei şi preoţilor care au fost participat la Tabără prin aducerea tinerilor din parohiile unde păstoresc.

PS Antonie a dăruit fiecărui tânăr participant la Tabăra de la Sloveanca câte o Carte de Învăţătură de Credinţă Creştină Ortodoxă şi câte o iconiţă cu chipul Maicii Domnului.