PS Antonie: „Schimbarea vieţii înseamnă să devenim mai buni”

Joi, 19 august 2021, ziua când creştinii ortodocşi, care respectă sărbătorile după calendarul neîndreptat (stilul vechi), au  prăznuit Schimbarea la Faţă a Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la praznicele împărăteşti, la Schimbarea la Faţă a Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos şi la învăţăturile care trebuie reţinute din această mare sărbătoare.

Vorbind despre schimbarea vieţii, PS Antonie, între altele, a spus: „Schimbarea la Faţă a Mântuitorului s-a petrecut în timpul rugăciunii. Faţa Mântuitorului şi hainele s-au luminat în timpul rugăciunii. Tot atunci s-a arătat şi norul luminos. Rugăciunea ne ajută să ne schimbăm viaţa. Dar ce înseamnă schimbarea vieţii? Schimbarea vieţii înseamnă să devenim mai buni. Dar creşterea în bunătate nu are limite. Bunătatea către care trebuie să tindem este bunătatea lui Dumnezeu”. „Să nu slăbim rugăciunea pentru a putea să creştem duhovniceşte, pentru a putea să ne schimbăm viaţa, pentru a putea să devenim mai buni”, a îndemnat PS Antonie.

Conform tradiţiei, PS Antonie a sfinţit strugurii, noua roadă a viţei de vie, împreună cu celelalte poame.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare - Covid-19.