PS Antonie: „Cu cât omul este mai aproape de Dumnezeu, cu atât este mai păzit de duhurile rele”

Duminică, 25 iulie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Gara Rediul Mare, comuna Grinăuţi, raionul Ocniţa.

PS Antonie a transmis condoleanţe comunităţii din Gara Rediul Mare în legătură cu trecerea la cele veşnice, prin moarte violentă, a preotului paroh, Preacuviosul Părinte Veniamin (Vladimir) Gaiţ, care a slujit în Gara Rediul Mare din anul 2015. PS Antonie s-a referit şi la textul Evangheliei din Duminica a V-a după Rusalii (Vindecarea celor doi demonizaţi).

Vorbind despre puterea demonilor pe care o pot obţine asupra omului, PS Antonie, între altele, a spus: „Vedem din Evanghelie că demonii urăsc pe om şi caută să-i facă cât mai mult rău. Vedem că demonii, după ce au pus stăpânire asupra celor doi oameni, tulbură întreaga cetate, dar când au înţeles că vor trebui să-i elibereze, atunci cer permisiunea de a intra în turma de porci, de asemenea, pentru a le face rău, pentru a le provoca daune materiale locuitorilor cetăţii.

Cum poate omul să lupte cu forţele demonice? Pavăza omului împotriva demonilor este Dumnezeu. Cu cât omul este mai aproape de Dumnezeu, cu atât este mai păzit de duhurile rele. Cum se apropie omul de Dumnezeu? Prin rugăciune. Când omul se roagă, se apropie de Dumnezeu şi Dumnezeu se apropie de omul în rugăciune. Omul se apropie de Dumnezeu prin post, prin Sfânta Taină a Spovedaniei şi Taina Sfintei Împărtăşanii şi prin fapte bune”.„Să-l căutăm pe Dumnezeu şi să ne asigurăm de ajutorul său, ca să nu cădem pradă lucrării duhurilor rele”, a îndemnat PS Antonie.

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a oficiat un parastas pentru sufletului adormitului în Domnul, ieromonahul Veniamin.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare - Covid-19.