Episcopul Partenie Ciopron, comemorat la Bălţi

Miercuri, 28 iulie 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, la biserica „Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos” din oraşul Bălţi (preot paroh Petru Botezatu), slujba de parastas pentru sufletul vrednicului de pomenire Episcop Partenie Ciopron, ultimul episcop român de la Bălţi de până la ocupaţia sovietică din 1944, cu ocazia împlinirii a 41 de ani de la trecerea la cele veşnice.

În cuvântul său, PS Antonie a vorbit despre ierarhii canonici care au păstorit la Bălţi, evidenţiind chipul luminos al episcopului Partenie Ciopron, mare ierarh al Bisericii Ortodoxe Române. „Toţi cei trei ierarhi care au păstorit la Bălţi - Visarion Puiu, Tit Simedrea şi Partenie Ciopron - rămân modele de slujire pentru clericii Episcopiei de Bălţi. Canonicitatea Episcopiei de Bălţi este dată de aceşti ierarhi. Tot ce au creat ei, aici, la Bălţi, aparține Episcopiei de Bălţi, de aceea noi vom recupera tot. Şi acest lucru noi îl vom reuşi şi cu ajutorul acestor trei mari ierarhi, care ne veghează, de sus, şi care ne ocrotesc şi ne ajută în misiunea noastră”, a menţionat PS Antonie.

Episcopul Partenie Ciopron s-a născut la 30 septembrie 1896, în localitatea Păltiniş, judeţul Botoşani. A îndeplinit demnităţile de episcop al Armatei, cu sediul la Alba Iulia (1937-1948) şi de episcop al Romanului şi Huşilor (1962-1978). Între anii 1941-1944, când Basarabia a fost eliberată de sub ocupația sovietică, Episcopul Partenie a fost locţiitorul Episcopului Hotinului cu sediul la Bălţi. A trecut la cele veşnice în ziua de 28 iulie 1980, la Mănăstirea Văratec, unde este şi înmormântat.

Episcopul Partenie Ciopron este cel de-al treilea episcop care a păstorit la Bălţi. Primul ierarh român la Bălţi a fost Visarion Puiu (1923-1935), al doilea - Tit Simedrea (1935-1940). După retragerea episcopului Partenie Ciopron, în anul 1944, peste Prut, scaunul chiriarhal canonic de la Bălţi a rămas vacant. În 2018, după 74 de ani, în scaunul chiriarhal de la Bălţi, pentru a continua opera vrednicilor de pomenire ierarhi - Visarion Puiu, Tit Simedrea şi Partenie Ciopron - a fost ales PS Antonie, actualul episcop canonic de la Bălţi.