PS Antonie: „Nu avem noi de unde şti de câtă rugăciune avem nevoie, pentru ca Bunul Dumnezeu să ne împlinească cererile”

Duminică, 08 august 2021, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul comunităţii „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraşul Ocniţa (preot paroh PC Sergiu Grosu).

Sfânta Slujbă a fost oficiată cu ocazia împlinirii a unui an de la sfinţirea paraclisului Episcopiei de Bălţi din Ocnița, când a fost oficiată şi prima slujbă arhierească a către PS Antonie la Ocniţa.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a VII-a după Rusalii. Referindu-se la stăruinţa în rugăciune a celor doi orbi, PS Antonie a menţionat: „Vedem că cei doi orbi nu cedează, după ce Mântuitorul nu le răspunde la prima lor intervenţie, prima apelare după ajutor, ei insistă în continuare, ei nu se opresc să ceară ajutorul. Şi insistenţa lor a fost răsplătită – ambii au fost vindecaţi. Ce învăţăm de aici? Învăţăm că insistenţa în rugăciune aduce vindecare. Orbii nu s-au descurajat, au continuat să se roage pentru sănătatea lor şi au fost vindecaţi. Indiferent care este suferinţa, nu avem voie să slăbim rugăciunea. Nu avem noi de unde şti de câtă rugăciune avem nevoie, pentru ca Bunul Dumnezeu să ne împlinească cererile”. „Rugăciunea aduce sănătate trupului şi sufletului. Să înmulţim rugăciunea dacă vrem să fim sănătoşi”, a menţionat PS Antonie.

PS Antonie a mulţumit părintelui Sergiu pentru activitatea pastoral-misionară desfăşurată în Ocniţa, o localitate văduvită mult timp de slujbe oficiate în limba română.

Părintele Sergiu la rândul său a mulţumit pentru vizită şi binecuvântare arhierească şi l-a invitat pe chiriarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii din Ocniţa.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea, pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.

Istoric: Comunitatea „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraşul Ocniţa a fost înfiinţată, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcop de Bălţi, în toamna anului 2019. În data de 3 ianuarie 2020, comunitatea a fost recunoscută ca persoană juridică de către stat. Comunitatea a fost formată la cererea creştinilor din Ocniţa dornici de a avea slujbe în limba română. În ultimii 50-60 de ani în oraşul Ocniţa nu s-au oficiat slujbe în limba română. În unica biserică din oraş, locaş care aparţine de Patriarhia Moscovei, slujbele se oficiază doar în slavonă. Cu ajutorul preoţilor din protopopiatul Botoşani, Arhiepiscopia Iaşilor, comunitatea „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraşul Ocniţa a cumpărat un teren, unde urmează să fie ridicat un sfânt locaş în stil moldovenesc. Părintele paroh Sergiu Grosu, ajutat de creştini buni şi darnici, a reuşit să achiziţioneze un vagon, unde, cu spirit de gospodar, a amenajat un spaţiu pentru rugăciune. PS Antonie a oficiat prima Sfântă şi Dumnezeiască Liturghie în mijlocul comunităţii „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraşul Ocniţa în ziua de 8 august 2020.